Thy Art Is Murder

Dlouho očekávaná podzimní akce pro všechny deathcore fanoušky konečně dorazila do pražského klubu SaSaZu, kam byl koncert po velkém zájmu přesunut. Toto venue ale nebylo úplně šťastnou volbou pro večírek tohoto typu, jak už někteří fanoušci předvídali již před začátkem samotného dění. Důležitější však byl line-up, jelikož se jednalo o velká jména deathcoru, na která se těšilo nemálo lidí.

SPITE

Hned jako první ze čtyř se na pódiu objevili Spite. I když klub nebyl ještě úplně plný, nebylo to na energii znát a od diváků se jim dostalo zasloužené podpory. SaSaZu většinou nemá nejlépe poladěný zvuk a na ozvučení samotných Spite jsem slyšela rozporuplné názory. Za mě to bylo úžasné jak na poslech, tak výkonem. Malé pódium ovládl především vokalista Darius, který zaujal různými gesty a hlavně neumírající vervou doprovázenou lítáním po stagi.
Kluci si prošli všelijakými změnami v sestavě, nejdříve jim odešel bubeník (aby se mohl plně soustředit na své působení v druhé kapele Darko US) a jen pár týdnu poté se rozhodl odpojit i kytarista Lucas. Na kvalitě jejich performance to však nebylo znát. Za mě byli velkým překvapením a po tomto pro mě prvním živém setkání s kapelou se ze mě stal ještě větší fanoušek.

FIT FOR AN AUTOPSY

Rozsekat klub přišli Fit For An Autopsy, jež někteří z nás měli štěstí vidět v trochu jiném prostředí na letošním Brutal Assault. Porovnávat mezi těmito vystoupeními je složité – festival versus malý klub jsou úplně odlišné příležitosti – ale po neskutečné show na BA se i nyní předvedli v plné kráse. Zvuk nám v první polovině lehce pokulhával, ale po doladění zvukařem to vzápětí bylo o něčem jiném. Klub se začal plnit a i dav byl o něco živější než při Spite. Krásná atmosféra v sálu vytvořena věrnými fanoušky kapely byla nezaměnitelná. Joe opět dokázal, proč patří mezi nejlepší vokalisty deathcoru. Zatímco skvěle pracoval s publikem, jeho parťáci vše dotáhli k naprosté dokonalosti. I přes krátkou pauzu po Brutalu se mi jejich vystoupení ani na chvíli neomrzelo a nenechám si ujít jakoukoliv další šanci je opět vidět.

WHITECHAPEL

Velké jméno deathcore scény, které už známe sedmnáct let a stále nás nepřestává překvapovat. Mnozí netrpělivě vyčkávali na chvíli, kdy nás kapela opět navštíví v Česku. Tomu bylo naposledy čtyři roky zpět na Masters of Rock. Po jejich albu Kin, které sklidilo nemalý úspěch, jsme jen mohli doufat a věřit, že to bude stejně tak velká bomba i naživo. Na jejich vystoupení jsem taktéž slyšela dva opačné póly názorů. Nezapomenutelný zážitek nebo nudnější představení. Osobně jsem očekávala trochu víc, ale za vinu to z velké části kladu nazvučení, především u zpěvu. Phil Bozeman je přeci jen obrovská persona a byla škoda nemoci slyšet plný potenciál jeho nezaměnitelného hlasu tak, jak by si on i celé Whitechapel zasloužili, zejména pokud je skupina považována za skvělé performery naživo. Co mě ale opravdu bavilo, byl dav, který i přes náročnější podmínky klubu nezklamal. Plné SaSaZu totiž znamenalo skoro nesnesitelný a nedýchatelný vzduch. I přes to, že za mě bylo vystoupení s porovnáním s ostatními v line-upu slabší, nedávám to za vinu kapele a ráda si jí poslechnu znovu, tentokrát snad za lepších podmínek.

THY ART IS MURDER

Jméno, o kterém se poslední dobou hodně mluvilo. Myslím, že drtivá většina zaznamenala situaci, kdy se kapela rozhodla vyhodit známého vokalistu CJ McMahona po jeho kontroverzních názorech. Nemalou chvíli na to oznámili nového vokalistu Tylera Millera, kterého můžeme znát například z Aversions Crown. Fanoušci se následně rozdělili na dva tábory, a i kvůli tomu, jsem čekala hodně napjatou atmosféru v průběhu koncertu. Dle toho, co jsem zaznamenala z názorů českého publika, jsem upřímně myslela, že ze sálu odejde početná část fanoušků, ale k tomu nedošlo! Při příchodu pětice na stage jsme sice mohli slyšet hukot a pořvávání CJ jména nespokojenými fanoušky, ale s Australany to nijak nepohlo, naopak nastoupili pěkně zostra. Reakce mě mrzela, hlavně vzhledem k Tylerovi, který by si zasloužil milejší přivítání. Vyčkávala jsem, jak moc bude změna na výsledku znát, ale musím smeknout, že Tyler se spotu nového vokalisty chytil skvěle a obstál i proti chvilkové negativní energii z publika. Je pravdou, že CJ byl z velké části i image kapely, což mi sem tam na samotné show chybělo. Tyler se ale teprve v novém kolektivu zahřívá a jsem zvědavá, jakým směrem se vydá. Za mě to byl skvělý výkon, kterého se bravurně chytla i většina posluchačů, kteří SaSazu rozsekali circle pity a mosh pity.

Celý večer byl za mě více než úspěšný, až na ty nedostatky ze strany klubu, za které ale kapely samozřejmě nemůžou.

Fotila: Nina Vocelová
Psala: Petra Závišová